ZATM

برهان الدین ساوجی به عربی شعر می سروده

خواجه شمس‌ُالدّینْ محمّدِ بن بهاءُالدّینْ محمّدْ حافظِ شیرازی – Medium

خواجه شمس ُالدّینْ محمّدِ بن بهاءُالدّینْ محمّدْ حافظِ شیرازی (زادهٔ 727 هجری قمری … بنابر آنچه از «مقدمهٔ جامع دیوان» به دست می آید، حافظ و محمد گلندام هردو در مجلس درس قوام الدین عبدالله … حافظ در اشعار خویش به حضورش در مدرسه، چهل سال تحصیل علم و فضل، … او با اینکه شاعری عربی سرا نیست و سروده های عربی اش از سر تفنن …

مدح در اشعار متنبی و حافظ – فصلنامه مطالعات ادبیات تطبیقی

پیشینه مدح در شعر عربی به عصر جاهلیت می رسد؛ ولی مدح در شعر فارسی، به تقلید از. ، مدححافظ و … است و این هدف را به وسیله سرودن شعر به انجام می رسانیدند. آن ها پدران و … جالل و خواجوی كرمانی، سلمان ساوجی، عبید زاكانی، ابن یمین، شمس الدین كاشانی. ، پای مدح را به … برهان الدین بونصر فتح اله و جالل الدین توران شاه. مؤلف كتاب …

روایت شعر و جایگاه راویان اشعار – ادب فارسی – دانشگاه تهران

معنای لغوی روایت در عربی حملِ آب بوده و سپس در مفهومی مجازی به نقل شعر و خبر نیز اطلاق شده است. در زبان فارسی شاعران با آوازی خوش اشعارخود را می‌خواندند و یا برای خود راوی یا راویانی بر … لبید بن ربیعه (فو 661 م؛ ص196) سروده: … شمس الدین محمد فخری اصفهانی، شاعر ومؤلف سدۀ هشتم هجری، نیز گفته: «استاد سخن … سلمان ساوجی :.

اصل مقاله 202.31 K – ادب فارسی – دانشگاه تهران

روایت در عربی حمل آب بوده و سپس در مفهومی مجازی به نقل شعر و خبر نیز اطلاق. شده است. … حیوانی را گویند که آب حمل می کند (خلیل بن احمد، ج۸، ص۳۱۱؛ ابن درید، ج ۱، … خبر» به کار رفته است و راوی و راویه به کسی گفته شده که خبر یا سروده شاعر را … شمس الدین محمد فخری اصفهانی، شاعر ومؤلف سده هشتم هجری، نیز گفته: … سلمان ساوجی:|.

حافظ – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

حافظ در اشعار خویش به حضورش در مدرسه، چهل سال تحصیل علم و فضل، درس … سلمان ساوجی، شاعرِ ستایندهٔ جلایریان در بغداد و تبریز، به مهارت در کاربرد ایهام … موفقیت‌ها دربارهٔ خودش، به وزیر مبارزالدین، برهان‌الدین فتح‌الله سفارش کرده‌است. … بیشترِ این شعرها به زبان فارسی است، اما اشعار مُلَمَّع و یک غزل تمام عربی هم در آن به چشم می‌خورد.

عمادالدین نسیمی – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

(…) عمادالدین نسیمی متخلص به نسیمی، شاعر و متفکر حروفیه در قرن هشتم … دو دیوان، یکی به فارسی و دیگری به ترکی، به نظم درآورد و قصائدی عربی نیز سرود. … سید عماد الدین نسیمی با اشعار خود نقش بسزایی در گسترش اندیشه‌های فضل‌الله … وی، عبارت زیر آمده است: «دیوان فارسی حضرت سلطان العارفین و برهان المحققین و …

میرزا ابوالفضل ساوجی – فرهیختگان پیشکسوتان گذشته حال …

برهان الدین ساوجی به عربی شعر می سروده کاشفی در کتاب الرساله العیله در بیان روز عاشورا واینکه بعضی ازعلما گفته اند که سی چیز در روز عاشورا بحا آورده اشعار …

شرح و نقد قصیده ی عربی دیوان ابن حُ سام خوسفی1 چکیده در …

سده ی چهارم و پنجم هجری به دو زبان فارسی و عربی شعر سروده اند؛ بیان عواطف. ایشان در … از میراث دست نخورده و غبار گرفته ی خراسان جنوبی به شمار می رود. … و مثال، ارتباط بخشی از آن را با ادبیات عربی خاصه قصیده ی *برده* از شرف الدین … هر کس برهان او را حق یافت و به آن ایمان نیاورد، در دنیا کور و در آخرت، گمراه تر …

دریافت مقاله

به نام سلطان المشايخ برهان الدين (ص ۵۲۲ … (ع)، دوباره (ص ۷۱۵) [چ ۲: ۲۳۳] به خط خواجه جمال الدين ساوجی در بیاض مذکور آمده است. … شیرازی نیز شعر می سرود.

میرزا محمد رضی الدین آرتیمانی – شعــــــــر و شعـــــــــرا – blogfa

وی به عربی نیز شعر می‌سروده است و به روایت عوفی در لباب الالباب در اثر سعایت … خواجه جمال الدین سلمان ابن خواجه علاءالدین محمد مشهور به سلمان ساوجی در دههٔ اول قرن هشتم هجری در … مولانا بعد از فوت پدر تحت تعلیمات برهان‌الدین محقق ترمذی قرار گرفت.

زندگی شعرای ایرانی(سبک سنتی) – شعــــــــر و شعـــــــــرا

سیف الدین ابوالحامد محمد الفرغانی از شاعران عالیقدر نیمهٔ دوم قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری است. … وی به عربی نیز شعر می‌سروده است و به روایت عوفی در لباب الالباب در اثر … خواجه جمال الدین سلمان ابن خواجه علاءالدین محمد مشهور به سلمان ساوجی در دههٔ اول قرن هشتم … مولانا بعد از فوت پدر تحت تعلیمات برهان‌الدین محقق ترمذی قرار گرفت.

عاشورا در آیینه شعر کهن فارسی – خبرگزاری پانا

از سایر شاعران عرب می توان به ابن رومی، ابوفراس همدانی، ابن عباد، مهیار دیلمی ؛ سید رضی و سید … خـواجـوی کـرمانی (689 ـ 753)،ابن یمین فـریـومـدی (685 ـ به)، جـمـال الدّیـن سلمان ساوجی (متوفّی 778 ه‍. … برهان همی نمایی … را در اشعار خویش جبران کنند از همین رو سرودن درباره کربلا به طور رسمی , گونه ای از مراثی شاعران …

تأثیر پذیری کمال الدین حسین خوارزمی از پیشینیان عرفانی

دسته ی دوم: اشعاري كه شاعر از لحاظ وزن وقافيه ورديف ،از شعر پيشينيان عرفاني … مقاله ی حاضر به تأثير پذيري كمال الدين حسين خوارزمي از پيشينيان عرفاني … پدر او شيخ شهاب الدين حسين از اولاد بزرگوار برهان الدّين قليج است كه در … خوارزمي که در سرودن این نوع غزل بیشتر از سعدی واندیشه های حکیمانه وی پیروی كرده ،مي گويد: به …

شرح حال و آثار محمد شیرین مغربی / لئونارد لویسُن

می باشد که وقار و زیبایی )متوفی 778 هجری( سلمان ساوجی. لطیفی به اشعار وی می بخشد، ولی شهرت عمدۀ شعر او از. جهت تبلیغ و تفسیر فلسفۀ محیی الدین ابن عربی …

معنی شعر | لغت‌نامه دهخدا

معنی واژهٔ شعر در لغت‌نامه دهخدا به فارسی، انگلیسی و عربی از واژه‌یاب. … منظومه . قریض . ظاهراً ایرانیان را قسمی سرود یا شعر بوده و خود آنان یا عرب آن را هَنَیمَه می نامیده اند. … شعر من بر علم من برهان بس است … کمال الدین اسماعیل (از آنندراج ). … سلمان ساوجی .

ﻋﻀﺪ ﻳﺰدي و دﻳﻮان ﻧﻮﻳﺎﻓﺘﺔ او

از ﻣﻴـﺎن اﺧـﻼف او، ﭘﺴـﺮش ﺟـﻼل،. ﺷﺎﻋﺮي ﻧﺎﻣﻮر ﺑﻮده و ﻧﻮه. اش اﺑﻦ. ﺟﻼل ﻧﻴﺰ ﺷﻌﺮ ﻣﻲ. ﺳﺮوده اﺳﺖ . ﻛﻠﻴﺪ. واژه … اﻟـﺪﻳﻦ. ،. ﺧﻼﺻﺔ اﻻﺷﻌﺎر. ، گ. )614. داﻧﺴﺘﻪ و دﻳﮕﺮان ﺑﻪ زادﮔﺎه وي اﺷﺎره. اي ﻧﻜﺮده .اﻧﺪ. اﺣﺘﻤـﺎﻻً … ﻛﺎر ﻛﺴﻲ را ﮔﻮﻳﻨﺪ ﻛﻪ ﭼﻮن ﺗﺤﺼﻴﻞ. داري ﺑﻪ ﺟﺎﻳﻲ ﺑﻴﺎﻳﺪ او زر از ﻣﺮدم ﺗﺤﺼﻴﻞ ﻛﻨﺪ و ﺑـﻪ ﺗﺤﺼـﻴﻞ. دار. دﻫﺪ. (. ﺑﺮﻫﺎن. ، ج … ین ساوجي سروده، از غربت شش … ﻋﻀﺪ، ﺑﻪ زﺑﺎن ﻋﺮﺑﻲ ﻣﺴﻠﻂ ﺑﻮده، و ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺟﻬﺖ، ﺑﻪ ﻣﻠﻤ.

معنی مثنوی – دیکشنری آنلاین آبادیس

مترادف مثنوی: دو دو، مربوطبه مثنی، شعر و منظومه ای هم وزن که هر بیت ومصراع آن به یک قافیه باشد … و چون مثنوی مطلق گویند مراد مثنوی مولانا جلال الدین محمد بلخی است. مزدوجه. (یادداشت به خط مرحوم دهخدا) : … شعر در قالب مثنوی به زبانهای فارسی، اردو، کردی، ترکی و عربی سروده می شود. معمولاً از … مثنوی عاشقانه ا ز سلمان ساوجی. فراقنامه.

معنی ساقی – دیکشنری آنلاین آبادیس

معنی: (تلفظ: sāqi) (عربی) آن که شراب در پیاله می ریزد و به دیگری می دهد، (در قدیم) (به … (برهان ). شرابدار. (لمعات عراقی ). جُعَفّی. (منتهی الارب ). بچه خور. پیاله گردان. … که خطاب به ساقی سروده شده اند به حدی که منظومه های ساقی نامه نیز به وجود آمده اند. … نامه متعلق به نظامی گنجوی، حافظ و رضی الدین آرتیمانی استاگرچه خیام نیز شعرهای …

بنياد فرهنگي سعدي شيرازي – تيرانا – زبان و ادبيات فارسی

آنچه مكتوب گرديد، نيز به سبب تغيير خط پهلوي به عربي و تحول زبان پهلوي به فارسي و … ادب فارس جز فارسي سرايي زبر دست نيست كه البته به عربي نيز شعر مي‌سروده است. … ابزاري بوده است كه بدان وسيله به استدلال شاعران و برهان سازي مي‌پرداخته‌اند. … اوحدي مراغه‌اي، كمال الدين خجندي، سلمان ساوجي، و به ويژه حافظ به تكامل مي‌رسد.

رايزني فرهنگي ج.ا.ا در نخجوان – فارسي – ادبیات

گاهان جمع گاه (در اوستا: گاثا، به معناي سرود) قديم‌ترين بخش اوستا و مشتمل بر 17 سرود است كه در … ادب فارس جز فارسي سرايي زبر دست نيست كه البته به عربي نيز شعر مي‌سروده است. … اوحدي مراغه‌اي، كمال الدين خجندي، سلمان ساوجي، و به ويژه حافظ به تكامل مي‌رسد. … اثر جمال الدين حسين انجوي شيرازي و فرهنگ برهان قاطع (در سال 1062 ق.) …

دانشنامه شعر عاشورایی: انقلاب حسینی در شعر شاعران عرب و …

قالب غزل به سایر قوالب شعری اضافه می گردد و استفاده از واژگان و عبارات عربی در شعر رو … بر مقتل ای کسایی، برهان همی نمایی گر هم براین بپایی، بی خار گشت خرما … نظیر انوری، خاقانی، ظهیر فاریابی، کمال الدّین اصفهانی و سلمان ساوجی سروده است.

3. دستنویس دیوان خاقانی

دیوان سلمان ساوجی، به خط معروف بغدادی … اســت بر قواعد و شــواهد نحوی برگرفته از کتب نگاشته شــده به عربی، تدوین … ی که اشــعار خاقانی را بســیار می خوانده اند و دواوین شــعرایی چون سیف … هجری و حداکثر پیش از 616ق، سال مرگ او(، رک: »مجالس رکن الدین امام زاده و ابیاتی از … اشعار قطعی عطار در آن و خالی بودن آن از سروده های سدۀ نهمی.

نقش حلقة ادبی برهان پور هند در دگرگونیِ شعر فارسی در آغاز …

و می کوشم حلقۀ ادبی برهان پور را، که به گمان قوی مرکز تغییر مسیر شعر فارسی از. سادگی به پیچیدگی … 1002ق(، شاعر وقوعی، در حمله به ثنایی مشهدی سروده مشهود. است. … صاحب قدرت و هنرپرور و از شاعران دربار گورکانیان هند در زمان جالل الدین اکبرشاه و … ترکی و عربی گواه سخن شناسی و فضل اوست و نهاوندی در مآثر رحیمی نامه های او را.

سلمان ساوجی – توفنده – blogfa

خواجه جمال الدین سلمان بن خواجه علائ الدین محمد مشهور به سلمان ساوجی اوایل قرن … + نوشته شده در دوشنبه شانزدهم دی ۱۳۹۲ ساعت 0:15 توسط برهان الدین حق طلب | … ايشان درطي چهل و چهار سال عرض ارادت به ساحت مقدس اهل بيت (ع) حدود شش و يا هفت هزاربيت شعر سروده است ،كه جلد … تكرار مي كنم من خراطي اين سخن ديوانه ي حسينم و حاشا نمي كنم.

تاریخ ادبیات فارسی – – Mashal.org

درتقسیم ادبی کلام وانواع شعر، ابیاتی را که به منظور بیان شرف نسب ، علوحسب … فخر می کرد ، پیروان شعوبی ، شروع به سرودن شعر عربی کردند و به ذکرمفاخر ومحاسن عجم … اما قدیمترین مأخذ ترجمۀ عربی شاهنامه است که توسط قوام الدین فتح بن علی بن … تأليف ۶۲۵ :فردوسي كه فردوس فصاحت را رضوان و دعوي بلاغت را برهان بود مقتداي …

ﭘﮋوﻫﺸﻨﺎﻣﮥ ﻧﻘﺪ ادب ﻋﺮﺑﯽ – دانشگاه شهید بهشتی

ﺟﺎﺣﻆ. 1998 :55.(. )ب. ﻓﻬﺮﺳﺖ ﻣﻨﺎﺑﻊ ﺑﻪ ﺗﺮﺗﯿﺐ ﺣﺮوف اﻟﻔﺒﺎ و ﺑﺎ رﻋﺎﯾﺖ ﻧﮑﺎت زﯾﺮ ﺑﻪ ﻓﺎرﺳﯽ ﯾﺎ زﺑﺎن دﯾﮕﺮ در ﭘﺎﯾﺎن ﻣﻘﺎﻟﻪ آورده ﻣﯽ … ﺑﺪان ﮐﻪ روزي، ﺳﻠﻄﺎن ﺷﺮﯾﻌﺖ و ﺑﺮﻫﺎن ﺣﻘﯿﻘﺖ و ﻗﻬﺮﻣـﺎن ﻃﺮﯾﻘـﺖ، از ﮐﻤـﺎل. ﻓﺘ ﻮ ت، از ﭼﻬﺎر ﺑﺎﻟﺶ … ﺳﺎﯾﮥ ﯾﺰدان ﻣﻌ ﺰّ اﻟ ﺪ ﯾﻦ و اﻟﺪﻧﯿﺎ اوﯾﺲ. ﭘﺸـﺖ ﻣﻠﮏ و دﯾﻦ و ﻣﻠّﺖ،. ﻗﻬﺮﻣﺎن. ﻣﺎء و ﻃﯿﻦ. (. ﺳﻠﻤﺎن ﺳﺎوﺟﯽ. 1382 :181( … ﻮر ﻣﺜﺎل، در دورة اﻣﻮي، ﺳﺮودن ﺷﻌﺮﻫﺎي ﺳﯿﺎﺳـﯽ روﻧـﺪ ﻓﺰاﯾﻨـﺪه. اي ﺑـﻪ ﺧـﻮد. ﻣﯽ.

نظام‌الدین عبید زاکانی – ویکی فقه

او نیز مانند سایر شاعران فارسی در وصف طبیعت و معشوق و شراب شعر سروده است. حتی به … گویی او بر این باور بوده که «مردم بر دین پادشاهانشان هستند.» (الناس … عبید با حافظ شیرازی، سراج‌الدین قمری و سلمان ساوجی معاصر بود. … رساله‌ دلگشا؛ این رساله شامل تعداد زیادی حکایات شیرین که قسمتی به عربی و بیشتر به فارسی است.

بررسی درس ها – پایگاه کتاب های درسی

انتقادهای اجتماعی که در این دوره به آن باز می خوریم آثار خواجه نظام الدین عبیداهلل … اکثریت شاعران بزرگ قرن ششم به سبکی بینابین سبک خراسانی و عراقی شعر می … می شود معلوم نیست غزل است یا تغزل هایی که قسمت مدح آن سروده نشده یا از بین … پرداخت تا اینکه سید برهان الدین محقّق ترمذی مرید و شاگرد سلطان العلما به قصد دیدار.

مطالب قدیمی‌تر – دکتر داوود طيب زاده(طيب) رکوردشکن شعر – …

فهرست غزلیات ترجمه شده از زبان فارسی به آذری مطابق با فهرست غزلیات به زبان فارسی … مسكين اطراف بغداد بسر مي برد در زبان عربي،فارسي و آذري اشعار دل انگيز مي سرود. … را مي گنجانيد،بعد از برهان الدين نهضت حروفيه به پیشوایی فضل الله نعيمي پا به ميدان … امّا تأثير اشعار سلمان ساوجي در روحيهء حافظ از حدّ و مرز گذشته است.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,